ANIMUJ.PL

animuj.pl - pierwszy polski portal poświęcony animacji 2D
Teraz jest Cz kwi 27, 2017 10:09

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 21:18 
młody adept
młody adept

Siemka!
Co prawda na forum jestem nowa (także jeśli źle umieściłam temat czy cokolwiek błędnie bardzo przepraszam :wink: ) ale animacją zajmuję się już około roku. Były to bardzo krótkometrażowe produkcje parę sekund, minut. Każda z tych postaci wykonana była z plasteliny. Jest to fajny sposób na animacje ale teraz chciałabym zrobić coś profesjonalnego- mieć taką postać, która była by tylko moja. Możliwość zmiany ubrań wizerunku to jet to czego szukam. Ale do rzeczy, gdzieś czytałam (jednak było bez instrukcji i wykazu potrzebnych materiałów), że można zrobić lalkę z ruchomymi stawami z drutu i łańcucha od roweru. Robił ktoś coś takiego? Faktycznie działa i daje pożądane efekty? I w końcu jak to uczynić? Pracy się nie boję posługiwać się lutownicą i kombinerkami umiem :) Od razu mówię, że na profesjonalny sprzęt nie mam kasy żeby kupić :?

Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 12, 2014 23:14 
art director
art director

Widzę, żeś z mojego rodzinnego miasta : )
Szkieletów z łańcucha używałem- Bez rewelacji. Poza tym wymuszają pewną minimalną grubość lalki. Zrób sobie szkielet z skręconego druta wiązałkowego, mocno wyzarzonego (znajdziesz za bezcen w każdej hurtowni budowlanej) i obklej go butaprenem przy pomocy gąbki. Potem wyrzeźb nożyczkami do kształtu. Jeśli zależy ci na gładkości postaci, obciapaj ją dookoła silikonem sanitarnym o dużej rozciągliwości (Soudal z rączką od prysznica jest dobry) i wygładź mydłem w płynie. Ubranka najlepiej robić z skarpetki jako, że ich mniej żal, mniej się ślizgają przy animacji i ponieważ są rozciągliwe, możesz je uszyć oddzielnie, a potem włożyć na lalkę. Zrobienie takiej lalki to kwestia nawet godziny. Problemy zaczynają się przy animacji chodu, gdy trzeba ją przybijać do podstawy i musi by ona stabilna. Stopy możesz wykonać z pałeczki gorącego kleju. Przetapiasz je w jednym miejscu gwoździem i przybijasz lalkę do podstawy (idealnie sprawdza się parę warstw suchej, cienkiej, tektury pudełkowej- łatwo wchodzi, a jest twarde).
Generalnie w profesjonalizmie nie liczy się jakość lalki, lecz inwencja i płynnośc przy animacji. Widziałem już animację która wykonana była w materii super, a była bublem bo ktoś ją słabo zaanimował. Widziałem też fabularną animację z glinianymi ludkami i rysowanymi na kartce tłami, która była cudowna bo ktoś ją płynnie zaanimował.
Jeśli potrzebujesz jakiś informacji jak coś się robi, na forum już zazwyczaj gdzieś to jest. Tutki w internecie też świetne źródło. Życzę sukcesów : )

Tytuł:
PostNapisane: N cze 15, 2014 11:03 
młody adept
młody adept

No widzisz Kielce takie małe, a tu proszę animacja w nich kwitnie :D
Dzięki bardzo za rady
I powiem Ci, że szukałam wiele tu na forum i w google właśnie o stworzeniu szkieletu z łańcucha (bo to mnie najbardziej interesowało do tej pory), a szukałam w miarę konkretnej instrukcji i niestety nie znalazłam, dlatego postanowiłam założyć ten temat. Jeśli coś źle zrobię (nie ten dział, zdublowany lub podobny temat) wybacz nowa tu jestem dopiero się odnajduję a naprawdę staram się szukać i utworzenie nowego to już ostateczność :wink:
Ale dobra to tak poza tematem było (w sumie do wszystkich, żeby mnie nikt nie linczował :) ) Co do ubranek to luzik bo sama dziergam na drutach i szydełku co mi pasuje i co sobie umyślę parę godzinek i wszystko jest takie jakie sobie umyśliłam :)
A mam pytanko do tego co napisałeś, drut ok zaopatrzę się tak samo w budapren i dam radę tylko mnie zastanawia co to znaczy "budapren przy pomocy gąbki". Jak to zrobić :?:

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 16, 2014 08:39 
art director
art director

Co do początkowej ironii, paradoksalnie byłaś blisko : ). Niedawno założyciel BreakThru Films chciał założyć w Kielcach nową wytwórnię lalkową, ale miasto stwierdziło, że nie ma pieniędzy by wspierać takie inicjatywy i do niczego nie doszło.
Co do sformułowania którego wyszło niezrozumiale- Po prostu smarujesz szkielet (druciany czy profesjonalny) butaprenem i oklejasz go gąbką. Kiedy zrobisz już wielką gąbkową kanapkę przekładaną szkieletem i klejem zamiast masełka : P obcinasz wszystko nożyczkami lub nożykiem do papieru, aż zacznie przypominać ciało. Możesz pozostawić je takim jakie jest jeśli np. skryte jest pod ubrankiem.
Nie ma co się męczyć nad tym czego nie widać.

Strefa czasowa: UTC + 1