ANIMUJ.PL

animuj.pl - pierwszy polski portal poświęcony animacji 2D
Teraz jest Śr lip 26, 2017 19:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 24, 2013 18:37 
młody adept
młody adept

Hej wszystkim! :)
Mam problem od technicznej strony tworzenia stop motion. Jak ustawić aparat, żeby nie było przejaśnień czy czegoś takiego na zdjęciach? Wydaje mi się, że to przez balans bieli, który ustawiony na konkretną wartość zmienia jasność całego zdjęcia, bo uznaje najjaśniejszy punkt za biel i względem niego ustawia inne kolory, więc jeśli najjaśniejszy punkt się zmienia, to wszystko się zmienia. Jednak ustawienie balansu na auto nie do końca likwiduje problem. Macie może pomysł, co można by przestawić, żeby było ok?
Z góry dzięki wielkie za pomoc C:

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 25, 2013 18:17 
młody adept
młody adept

To wcale nie musi być wina aparatu, a oświetlenia jakiego używasz. Oświetlenie może tak jakby "pulsować" (gołym okiem tego nie widać, ale w zwolnionym tempie już tak) i aparat wyłapuje różne jasności. Wg mnie potrzeba stałego oświetlenia.
Tak w ogóle podobny tematy wydaje mi się że były już poruszane i jeszcze inny sposób rozwiązania chyba kilka ujęć i łączyć je w jedno.
Zresztą oto linki:
viewtopic.php?t=2354
viewtopic.php?t=706
viewtopic.php?t=2007

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 25, 2013 18:49 
moderator
moderator

pulsowanie oswietlenia jest wywołane częstotliwością prądu zmiennego. prąd pulsuje z czestotliwoscią 50hz na sekunde co wywołuje właśnie pulsowanie swiatla w animacji stop motion. mozna to usunąć w programach do kompozycji jak after effects, nuke czy fusion. narzędzia do korekcji koloru mają specjalną funkcję "color match" lub sa to osobne narzędzia służące własnie do automatycznego ustawiania jednej kolorystyki na sekwencji bądź filmie czerpiąc z wzorcowej klatki.

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 25, 2013 19:01 
młody adept
młody adept

Nie jest to wina oświetlenia. Do tej konkretnej pracy używam światła słonecznego. Jest to stop motion ale z człowiekiem, więc idzie szybko i zmiany oświetlenia mi nie przeszkadzają. Problem leży na pewno w ustawieniach, bo zmienia się koloryt całego zdjęcia i jest to na pewno uzależnione od najjaśniejszego punktu. Gdy odsuwam kołdrę tak, że "łapie" więcej światła, zdjęcie robi się całe jaśniejsze. W sumie ustawienia balansu na auto pomogło, ale nie do końca. Ostatecznie znalazłam jakiś fajny guziczek w aparacie i on to zniwelował, więc już jest ok, chociaż nie mam pojęcia, co właściwie włączyłam.
Dzięki za chęci.

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 25, 2013 22:07 
młody adept
młody adept

@Tomasz
częstotliwość to tylko liczba "pulsów" a nie przyczyna pulsowania. Przyczyną jest fakt że prąd jest zmienny, raz jest 220V raz 0V itd.[/quote]

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 26, 2013 01:07 
moderator
moderator

poolek48 napisał(a):
@Tomasz
częstotliwość to tylko liczba "pulsów" a nie przyczyna pulsowania. Przyczyną jest fakt że prąd jest zmienny, raz jest 220V raz 0V itd.
[/quote]
przecież to powiedziałem... po co probujesz udowodnic ze masz racje skoro juz napisalem to samo

Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 09, 2013 19:17 
młody adept
młody adept

Przepraszam że się wtrącam, ale w gniazdku mamy prąd PRZEMIENNY prąd stały może być również prądem zmiennym (zmienna wartość w czasie)

Strefa czasowa: UTC + 1