ANIMUJ.PL

animuj.pl - pierwszy polski portal poświęcony animacji 2D
Teraz jest Pn maja 01, 2017 07:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: sprzęt
PostNapisane: Pn sie 06, 2012 11:14 
młody adept
młody adept

Jaki sprzęt byłby dobry a w miare tani do animacji poklatkowej mam już lalki ale nie mam sprzetu

Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2012 20:10 
art director
art director

-Kamerka internetowa HD (chociaż z bliska zniekształca nieco główki)
-Szyna do dobrych szuflad (są takie tak jakby łożyskowane-> dwie za 22zł - taniocha) i linijka do wiadomo czego...
-Jako programu do podglądu (jeśli tak Ci wygodniej animować) możesz użyć HeliumFroga lub MonkeyJama i dokleić tuż obok kamerki drugą najtańszą, obsługiwaną przez te programy (Chyba że będzie działać ta HD- mnie się nie udało)
-Do oświetlenia jakaś żarówka o białym widmie. Skoki napięcia (nie zakałdam ze kupisz sobie stabilizator za około 800zł) wydaje mi się że można odrobinę zmniejszyć wkładając wtyczkę do pojedynczego kontaktu (tzn. bez listwy z innymi urządzeniami) i długo naświetlając klatki- ewentualnie cykać każdą klatkę 2-3 razy i łączyć je przezroczystością na programie w jedną- To bardzo poprawia jakoś obrazu.

Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2012 21:16 
młody adept
młody adept

ta druga kamerka do innych ujęć ? i do czego ta szyna aha i co to te skoki napięcia

Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2012 23:53 
właściciel studia
właściciel studia

Skoki napięcia powodują, że światło żarówki, choć tego nie widzimy oczami, cały czas zmienia swoje natężenie. Z tego powodu klatki animacji będą różniły się jasnością, co da efekt znany z amatorskich filmów poklatkowych.

One-of-none.com

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 07, 2012 11:24 
moderator
moderator

To nie skoki napięcia, a częstotliwość prądu powoduje mruganie światła. Prąd ma częstotliwość 50hz co znaczy, że żaróweczka mruga 50 razy na sekundę czego nie widać gołym okiem, ale już robiąc animację poklatkową widać.

By to wyeliminować, nie trzeba robić podwójnie zdjęć i kombinować z przezroczystością.

Są programy, które mają możliwość dopasowania natężenia światła i kolorów na podstawie jednej klatki z której czerpią informacje. To jest szybsze i wygodniejsze.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 07, 2012 14:56 
młody adept
młody adept

Mruganie światła powoduje prąd zmienny z kontaktu, który wzrasta od zera do ok. +220V później spada mijając zero do -220V po tym znów do zera i tak w kółko, a częstotliwość oznacza ile takich cyklów przejdzie w ciągu sekundy.

Do oświetlania może nadałaby się lampa led'owa, reflektor lub coś na prąd stały byleby dobrze świeciło.
Do robienia zdjęć mógłby być zwykły aparat cyfrowy + jakiś statyw jak na początek wystarczyłoby.
Wg mnie szyna dla początkującego nie będzie przydatna (ale nie mój wybór). Zresztą do takiej szyny trzeba by dorobić małą korbę, żeby przesunięcia były równe.

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 07, 2012 19:36 
młody adept
młody adept

aha , dzięki

Strefa czasowa: UTC + 1