ANIMUJ.PL

animuj.pl - pierwszy polski portal poświęcony animacji 2D
Teraz jest Cz kwi 27, 2017 10:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 20:34 
moderator
moderator

Szkelecik w stawach zginałem już kilkaset razy. Jedynym problemem mogą być zimne luty, tu akurat ich nie było.
Jeżeli macie zamiar wykonywania takiego szkieletu, koniecznie zróbcie go z drutu w gumowej izolacji (pod gumą jest czysty drut, nie trzeba czyścić). No, chyba, że lubicie sobie skrobać i szlifować, ale nie gwarantuję, że się przylutuje.
Jedyne co mogę na razie dać to fotkę z wykonywania modelu lalki.
Obrazek
Aha, jeżeli masz wykonywać lalkę z silikonu "budowlanego", to maksymalna średnica na stawie może wynosić centymetr. Przy większych grubościach albo silikon pęka, albo stawy się nie zginają. Nie próbowałem symulowania twardej tkanki modeliną, poza tym warto dolutować zarys klatki piersiowej - przy mojej metodzie odlewania powstaje różnica ciśnień i może nam rozepchnąć lalkę, moja miała powiększoną klatkę i plecy dolne (no, tyłek).

Wielką zaletą szkieletu jest jego cena - jedną lalkę zrobiłem za jakieś 10 zł, sama miedź kosztuje 2-3 zł, cyna 5 zł (wystarczy na około 5 lalek).

Jak będę robił kolejny odlew, to zrobię tutoriala, obiecuję ;]
Pozdrawiam i życzę powodzenia w robieniu lalek silikonowych.

Ostatnio edytowano Śr sty 13, 2010 11:51 przez sinsky, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 22:29 
moderator
moderator

uzywaj kalafonii do lutowania, cyna bedzie lepiej chwytala, a drut mozna przed lutownaiem przeczyscic papierem sciernym w meijscach gdzie ma byc lut, wtedy mozna stosowac rozny drut, nie koneicznie w izolacji.
kalafonia kosztuje ok 5-10zł i starcza na baaaaaaaaaaaaaaaaardzo dlugo :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 05, 2010 01:13 
właściciel studia
właściciel studia

Szczerze mówiąc nie robiłem nigdy lalki sylikonowej, będę musiał spróbować. Na pewno spróbuję, może wykorzystam wtedy twoją metodę, sinsky :wink: Połączę ją z moją metodą i może powstać naprawdę ciekawy szkielet.

Wrzuć potem zdjęcia jak wygląda już gotowa lalka po odlaniu :D

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 13, 2010 11:49 
moderator
moderator

Oto lalka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest to lalka inna niż ta, którą odlewałem, ale stworzona identyczną metodą.
Warto byłoby ją jeszcze dopieścić, lecz jestem leniem i mi się nie chcę, no bo po co. Biorę się do zrobienia kolejnej.
Pozdrowienia,

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 13, 2010 19:13 
właściciel studia
właściciel studia

Całkiem fajnie to wygląda, szczególnie gdy chcemy pokazac trochę ciała xD
przydałoby się trochę dopieścić, wygładzić i prawie jak profesjonalna lalka :D

Jak się druty zachowują, i czy przy nadmiernym zgięciu sylikon nie pęka?

Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 14, 2010 13:38 
moderator
moderator

Lalka robi szpagat i dotyka głową kolan (w obie strony). Można ją skręcić w "twistera", jak w kreskówkach, o ile użyliśmy szkieletu bez stawów;]
Jest problem z siadaniem, nadal zbyt gruby silikon w biodrach sam się prostuje, ale wystarczy zastosować grubszy drut.
Wkrótce spróbuję pomalować lalkę, albo odlać ją z kolorowego silikonu.

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 11, 2010 10:34 
młody adept
młody adept

Witam wszystkich mam pytanie jakiej wielkości (chodzi o wysokość) mają wasze lalki?

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 11, 2010 16:19 
moderator
moderator

Moje mają około 10 centymetrów, lecz zwykle używa się lalek wielkości 15-18 cm.
Witamy na forum. Oby na stałe.

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 12, 2010 09:14 
młody adept
młody adept

Czyli zakładając że lalka 10 cm odpowiada w rzeczywistości człowiekowi wzrostu 180 cm to łóżko do takiej lalki powinno mieć około 11 cm.

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 12, 2010 13:42 
animator
animator

Przy animacji musisz sobie określić skale w której będziesz wszystko tworzył.
Jeżeli twoja lalka będzie miała 10cm, i ma być to naturalny człowiek. To robisz całą animacje w skali 1:18 , czyli teraz wszystkie długości które są w rzeczywistości i chcesz przenieść na grunt miniatórowy twojej animacji musisz zmniejszyć 18-krotnie :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 18, 2010 19:42 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

mch19_86 napisał(a):
Czyli zak³adaj±c ¿e lalka 10 cm odpowiada w rzeczywisto¶ci cz³owiekowi wzrostu 180 cm to ³ó¿ko do takiej lalki powinno mieæ oko³o 11 cm.

jak chcesz mozesz zrobic lalke ktora ma nawet 50cm, wszystko zalezy od ciebie i od tego jak wiele detali chcesz miec w lalce i dekoracjach /pol metrowe lalki wykorzytsali w madame tutli-putli i wizualnie wyszlo mrrrrr/

@sinsky nadal czekamy na tuta o odlewaniu :>

Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 18, 2010 20:05 
moderator
moderator

Paradoksalnie im mniejsza lalka, tym więcej chce się uzyskać szczegółów;]
Ale to nie jest zasada.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 21:02 
moderator
moderator

Odkopuję temat i dokładam kolejny pomysł konstrukcyjny. Myślę że nie trzeba go zbytnio objaśniać. w między czasie dorzucę jakieś realne fotki.

Co do aluminiowych rurek to nie pytajcie mnie skąd takie wziąć, ja swoje znalazłem w piwnicy i nie wiem od czego są. :wink:
Po za tym na świecie jest wiele przedmiotów zrobionych z rurek, nie muszą być przecież aluminiowe.

Ps. rurki są konieczne aby drut nie wyginał się nam w niechcianych miejscach.

Obrazek

A tu plik w większej rozdzielczości:(dostępny tymczasowo)
konstrukcja

A poniżej mój pierwszy projekt:
Nie mam jedynie pomysłu odnośnie połączenia ogniw łańcuchowych ze sobą.
Przy tym prototypie używałem taśmy izolacyjnej. (taką miałem pod ręką) :)

Obrazek

A tu plik w większej rozdzielczości:(dostępny tymczasowo)
konstrukcja

Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 03:20 
wasz ukochany admin
wasz ukochany admin

Daavis napisał(a):
Co do aluminiowych rurek to nie pytajcie mnie sk±d takie wzi±æ, ja swoje znalaz³em w piwnicy i nie wiem od czego s±. :wink:
Po za tym na ¶wiecie jest wiele przedmiotów zrobionych z rurek, nie musz± byæ przecie¿ aluminiowe.

Ps. rurki s± konieczne aby drut nie wygina³ siê nam w niechcianych miejscach

mozna uzyc poxiliny lub innej twardniejacej masy, a jak juz bardzo ktos chce rurki to zurzyte wklady do zelpenow i dlugopisow nadaja sie fantastycznie :D

daavis widac techniczne wyksztalcenie w tych rysunkach :)

Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 11:42 
art director
art director

Parę szybkich rad: Miejsca nie przeznaczone do ściskania możesz spróbować utwardzić stopionym w acetonie styropianem (Powstaje wówczas plastik- jak twardy nie sprawdzałem). Zamiast druta aluminiowego można użyć wiązałkowego lub miedzianego (jeśli nie chce nam się iść do metalowego można obrać z izolacji gruby kabel). Druty w lalce można błyskawicznie skręcić wkładając je do wiertarki, a miejsca przeznaczone do trzymania można utwardzić dobrze zgniecionym sreberkiem do pieczenia. W lalkach u barków zazwyczaj robi się coś na rodzaj tęczy- drut wychodzi z barku do góry, zatacza łuk i dopiero opada do ręki (tak się przyjęło więc daje widać lepsze efekty). Co do aluminium- źle się lutuje, bo na jego powierzchni wytwarza się błyskawicznie Al2O3- Sposobów na tego obejście jest sporo (generalnie dobrze jest oskrobać z utlenionej powierzchni parę sekund przed lutowaniem). Co do "rowerówki"- Jedynym profesjonalnym wyjściem z sytuacji było by te ogniwa odhatrować i przewiercić w środku najpierw cieniutkim wiertełkiem, a potem gwintownikiem, by po prostu wkręcić śrubkę. Potem znowu specjalny sposób hartowania i takie tam... Niestety na stawy nadaje się tylko brąz o dużym stopniu utwardzenia (z8 lub z9)- może 400zł za bardzo ciężko dostępną blachę, lub dobrze zahartowana blacha węglowa (twardość 80 chyba już wystarcza) którą już wcześniej trzeba obrobić. Przy użyciu innych materiałów, po skręceniu i upływie około jednego dnia, blaszki się wygną osłabiając staw. Jak mimo wszystko chciałbyś te ogniwa połączyć, możesz je bardzo mocno jakimiś zaciskami ścisnąć, obtoczyć po środku drutem i zalutować go. Nie będziesz miał wówczas takich możliwości manipulacji oporem jak przy śrubkach, ale coś może z tego wyjdzie. Co do innych kwesti- kulka powinna być dwa razy większa od dziurki w blaszce, a każda blaszka z osobna wygładzona pylnikiem na krawędziach- aby nie przecinała otaczającego ją materiału.
Opisanie tutaj wszystkiego (sposobów itp.) było by chyba daremne- materiału jest za dużo, a nasze warunki- mizerne.
Po projektach widać, że podszedłeś do sprawy poważnie. To w końcu jaką ty techniką się zajmujesz? (PS. Jakby się ktoś zdziwił, ponownie edytowałem tą wiadomość- tamta mogła wyglądać na z dźgbiełka zarozumiałą : /)

Ostatnio edytowano Śr lis 10, 2010 21:58 przez Divagor, łącznie edytowano 1 raz

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1